Čaká vás pohovor do nového zamestnania? V tom prípade máte zrejme plnú hlavu informácií, myšlienok a fráz, ktorými chcete presvedčiť o svojich kvalitách. Rovnako tak však nepodceňte ani outfit, v ktorom sa pred možným budúcim šéfom odprezentujete. Prvý dojem je v tomto prípade veľmi dôležitý, neraz dokonca celkom najdôležitejší.

Čo na pohovor do práce patrí a čo je maximálne nevhodné?

Odev adekvátny k pracovnej pozícii

Istá všeobecná norma, čo je vhodné a čo už nie, platí, avšak mnohé ovplyvňuje pracovná pozícia, na ktorú sa hlásime. Trochu inak sa preto oblečieme na pohovor do banky a ináč zasa do umeleckej galérie či divadla. Ak v tom trochu tápete, dobré je vedieť, že každé zamestnanie má svoj jedinečný dress kód, ktorý je užitočné ovládať.

Na druhej strane, napriek tomu najprísnejšiemu, najformálnejšiemu diktátu pracovného oblečenia je vhodné zachovať si svoj štýl. Ostať sami sebou za každých okolností, aj v nepohodlnom saku a na vysokých podpätkoch, to je rozhodujúce, aby sme dokázali úprimne presvedčiť o svojich schopnostiach.

Outfit na pracovnom pohovore stručne a jasne

Pravidlom číslo jeden, ktoré platí v zásade všade, nielen pri pracovných pohovoroch, je obliecť sa do čistého, voňavého a nepokrčeného odevu. Prehnaná extravagancia, ani originalita sa neodporúča, taktiež pozor na neprimerané odhaľovanie sa v snahe pôsobiť sexi.

Aj účes a upravené nechty, u žien i decentný make-up dotvárajú celkový vzhľad, myslite na to pri chystaní sa na pohovor.

Ženy verzus chlapi na pohovore do zamestnania

Čo si má na pohovor obliecť žena a čo zasa chlap?

Ženy rozhodne nič nepokazia vhodne zvolenými šatami, ideálne sú šaty neutrálnejších pastelových farieb bez väčších výstrihov a pod kolená, hodí sa však i nohavicový aj sukňový kostým, elegantná blúzka či jednoduchý elegantný pulóvrik. Nič priesvitné, ani odhaľujúce sa na pohovor do seriózneho zamestnania nehodí.

Pokiaľ ide o topánky, zabudnite na tenisky či sandále, ideálne sú klasické lodičky na nižšom opätku, prípadne vkusné balerínky.  Počas leta je dovolené vynechať pančušky.

Čo sa šperkov týka, decentnosť, ako aj pri make-upe, je na prvom mieste.

A čo páni uchádzajúci sa o prácu snov?

Klasickým oblekom, ktorý vám sedí, nikdy nič nepokazíte. Postačí už len správne doladená kravata a košeľa v neutrálnych odtieňoch a môžete vyraziť.

Niekedy je dokonca možné kravatu celkom vynechať, to však závisí aj od postu, o ktorý sa uchádzate. Ak nejde o pozíciu top manažéra, tolerované je i tričko so sakom, avšak bez motívov a krikľavých farieb.

Topánky by mali byť čiernej alebo hnedej farby, ponožky určite nie členkové. A nikdy nechoďte v krátkych nohaviciach, nie je to vhodné ani počas leta.