Obľúbené dámske legíny majú mnoho využití. A hoci sa v nich skutočne výborne cvičí, netreba sa báť dať si ich aj k šatám či dlhšej tunike, do práce i na párty.

Čo všetko ste o legínach ešte nevedeli?

Z histórie legín

Prvé zmienky o obtiahnutých nohaviciach zvaných legíny sa datujú do obdobia stredoveku, kedy však boli odevom výlučne mužským. Ženy legíny objavili až omnoho neskôr, presne v 19. storočí, a to ako typ spodnej bielizne schovanej pod mnohými vrstvami ich širokých sukníc. Až v 50. rokoch 20. storočia sa legíny ujali ako bežný odev, ktorý sa postupne transformoval a menil.

Za tých niekoľko desaťročí sme legíny nosili s pútkami cez päty, neskôr prišli do módy lesklé materiály, až sme sa dostali do súčasnosti, kedy možno legíny označiť za veľmi obľúbené univerzálne oblečenie.

Legíny na každú ženskú postavu

Prečo sú legíny ženami také milované? Rozhodne pre ich pohodlnosť, ako aj schopnosť dokonale sa prispôsobiť každej postave. Dobré legíny netlačia, vytvarujú, avšak aj ukážu každú nedokonalosť, preto sa k legínam na bežné nosenie odporúča doladiť skôr dlhšiu tuniku či šaty, nech nevznikne nepekný „ťaví“ efekt.

Čo sa týka materiálov, z ktorých sú súčasné legíny zhotovené, lesklé legíny sú vhodnejšie skôr na šport, zatiaľ čo legíny z pevnejšej látky si pokojne dajte aj večer do kina.

Legín je na výber nekonečne veľa, rôznorodé vzory aj farebné prevedenia z nich vďaka tomu robia skvelé dámske oblečenie, aké by žiadnej žene nemalo doma chýbať.

Ale nikdy nie priesvitné legíny, na to pozor, iba ak je všetko neželané dobre ukryté pod dlhým topom! 

Štýlové legíny na sto spôsobov a príležitostí

A aké druhy legín sú dnes k dispozícii? Obľúbené športové legíny z kvalitných elastických materiálov, módne legíny najčastejšie v nadčasovej čiernej, ktoré sa s dlhšou blúzkou a sakom s lodičkami hodia aj na slávnostnejšie príležitosti, no tiež praktické tehotenské legíny milované nejednou budúcou mamičkou, ktoré sa dokonale prispôsobia rastúcemu brušku.

Dostupné sú i trojštvrťové legíny určené na športovanie v letných mesiacoch, ako aj na bežné nosenie počas horúcich dní a tiež zoštíhľujúce, respektíve chudnúce legíny vyrobené zo špeciálnych tkanín, ktoré podporujú zvyšovanie telesnej teploty a potenie, vďaka čomu sa z tela vyplavujú škodliviny a spaľuje sa tuk.

Špeciálnou kategóriou sú džegínsy, respektíve legíny v rifľovom dizajne, ktoré sú skvelou alternatívou ku klasických rifliam a obyčajným jednofarebným legínam.