Určite máte svoj obľúbený pár topánok. A chcete, aby Vám tieto topánky vydržali čo najdlhšie. Nielen preto, že stáli veľa peňazí. Ale hlavne preto, že sú nadčasové, stále moderné a Vy ich chcete nosiť ešte zopár rokov! Aj o topánky sa však treba z času na čas postarať. Čo teda robiť, aby Vaše obľúbené topánky vydržali čo najdlhšie?

Pravidelné čistenie

Myslíte, že je dobré hodiť topánky do práčky? Veľká chyba. Týmto spôsobom čistenia totiž ľahko môžu stratiť svoj tvar, môžu sa rozlepiť, popraskať, jednoducho rozpadnúť! Topánky do práčky rozhodne nepatria. Ako ich teda čistiť? Na vonkajšiu plochu použite handričku, ocot a čistú vodu. Najmä v zime je riziko, že sa topánky poškodia vplyvom posypovej soli. Preto zakaždým keď prídete domov, otrite si topánky od soli vlhkou handričkou.

A čo vnútro topánok? Ak sa vložky dajú vybrať, jednoducho ich operte. V opačnom prípade na dezinfekciu a odstránenie zápachu použite pár kvapiek tea tree oleja alebo sódu bikarbónu. Nezaškodí z času na čas preventívne použiť sprej do topánok.

Vhodné skladovanie

Samozrejmosťou je vhodné skladovanie. Nahádzať topánky do vreca a odložiť ich na povale alebo v studenej pivnici nie je najlepší nápad. Verte, že ich v prípade potreby vytiahnete v biednom stave. Topánky skladujte pri izbovej teplote. Prílišné teplo, ale aj chlad na nich môžu vytvoriť plesne, spôsobiť zápach a množenie baktérií. Ideálne je naplniť topánku novinovým papierom a odložiť do škatule od topánok alebo do suchého a čistého botníka. Noviny vysajú prípadnú vlhkosť a udržia tvar. Pri skladovaní pozor na priame slnko! Ak nechcete, aby topánky stratili farbu.       

Udržiavajte ich v dobrom stave

Čistenie topánok by malo byť samozrejmosťou. Ak sa Vám však zdá, že stratili lesk, môžete ich pretrieť nielen krémom na topánky, ale aj obyčajným krémom na ruky. Budú sa opäť pekne lesknúť. Topánky vždy sušte na vzduchu. Nie v sušičke, ani na radiátore. Mohli by popraskať.

V zime a pri nepriaznivých podmienkach nezabudnite použiť impregnačný sprej, ktorý topánku ochráni. Dobrým tipom je tiež použitie náhradných vložiek. Tie môžete pravidelne meniť, pričom samotnú vložku topánky nepoškodíte. A napokon, topánky treba vedieť nosiť! Ak budete chodiť takpovediac čaptavo, „rozčaptané“ budú aj Vaše topánky…

 

FOTO:  © Comugnero Silvana / Dollar Photo Club